William Shakespeare

William Shakespeare byl pokřtěn 26. dubna 1564 a zemřel 23. dubna 1616. Tento muž získal titul věhlasného anglického básníka, dramatika a herce a za svůj život napsal 38 her, 154 sonetů, 2 dlouhé epické básně a několik dalších básní.

Mládí ve Stratfordu nad Avonou

Shakespeare se narodil rukavičkářovi Johnu Shakespearovi s působností v městské samosprávě a Mary Ardenové ze staré zemanské rodiny. William měl čtyři sestry a tři bratry. Společně vyrůstali v prostém prostředí městečka Stratford nad Avonou. Shakespeare údajně vystudoval místní gymnázium a naučil se latinský a řecký jazyk.

Svatba a potomci

Po dosažení plnoletosti si vzal William za manželku Anne Hathawayovou a zplodil s ní tři děti: dceru Susannu a dvojčata syna Hamneta a dceru Judith. Syn Hamnet však zemřel v roce 1596, v pouhých svých jedenácti letech.

Život v Londýně

Shakespeare se vydal mezi lety 1585 až 1592 do Londýna, kde započal svou úspěšnou kariéru jako herec a spisovatel. Jeho inscenace se hrály i u dvora královny Alžběty I. V roce 1594 se do rukou obyvatel Londýna dostala v tištěné podobě jeho dvě dramata. Ze Shakespeara se postupem času stal bohatý muž a v roce 1597 zakoupil druhý největší dům ve Stratfordu.

Spolumajitel divadelní společnosti

William pokračoval ve své slavné kariéře a stal se spolumajitelem a dramatikem divadelní společnosti, později známé jako Královská společnost. V roce 1613 však prostory společnosti vyhořely a následně 3 roky poté William Shakespeare zemřel po bujaré oslavě svých narozenin ve svém rodném městě.

Pochování Shakespeara

Shakespeare byl pohřben dva dny po své smrti v kostele Holy Trinity Church v městečku Stratford. Pravděpodobně před rokem 1623 byl na jeho počest vztyčen památník, na němž měl být údajně vyobrazen William v gestu psaní. V současné době má Shakespeare památníky po celém světě.

Období jeho tvorby

Shakespeare vytvořil většinu svých děl mezi lety 1589 a 1613 a v každém svém období se zaměřil na jiný žánr. V rané tvorbě spisoval komedie, v dalším období zpracovával historické náměty, poté psal své slavné tragédie a v posledním období produkoval ve spolupráci s dalšími autory tragikomedie.

Nejvýznamnější díla

Některé hry byly publikovány již za jeho života, ale ucelený souhrn Shakespearovských her vydal až v roce 1623 John Heminges a Henry Condell. Jmenujme si nejslavnější Shakespearova díla:

Spekulace o jeho autorství

Co se týče soukromého života Williama Shakespeara, dochovalo se minimum záznamů. To dalo podnět k různým spekulacím nejen o jeho podobě a sexuální orientaci, ale i o jeho tvorbě. Antistratfordové přišli s teorií, že díla mohl psán ve skutečnosti někdo jiný nebo celý kolektiv autorů. Podle zastánců této teorie byl Shakespeare osobou, která měla skrýt identitu skutečného autora, k čemuž se však přiklání pouze malá část odborníků.

Je autorem děl Edward de Vere?

Shakespearovo autorství bylo zpochybněno již v polovině 19. století a mezi nejpopulárnější teorie dnešní doby patří ta, že Shakespearovy hry vytvořil Edward de Vere, 17. hrabě z Oxfordu. Teorii nahrává to, že nejsou přesně známy okolnosti Williamova života a údajně neměl patřičné vzdělání, z něhož by mohl čerpat pro svou tvorbu. Podle badatelů chyběly Shakespearovi znalosti anglického dvora, který se promítá do jeho her.