Tragédie
Hamlet
Rozbor díla, děj, postavy, zajímavosti


Půjčka na auto bývá lepší než leasing

Půjčka na auto je jedním z typů úvěrů, které přinesou více užitku než škody. Jinými slovy, mít půjčku na auto se většinou vyplatí, protože díky ní můžeme automobil používat mnohem dříve, než bychom byli schopní na něj našetřit a koupit za hotové. A vzhledem k tomu, že zejména na malých městech a na vesnicích je automobil nutností, pojďme si podrobněji rozebrat výhody, které auto na úvěr přinese.

Půjčka na auto se vyplatí více než leasing

Leasing a půjčka jsou dva odlišné finanční produkty. V případě auta to znamená, že když si koupíte auto na úvěr, bude vaše, a to i když ho budete teprve splácet. Pokud byste kupovali auto na leasing, bude patřit leasingové společnosti, dokonce až do poslední splacené koruny.

Auto na leasing je často limitováno počtem najetých kilometrů, nemůžete ho nikomu půjčit. Tohle u financování auta pomocí úvěru nehrozí, protože auto se ihned stává vaším majetkem. Jediné omezení je někdy v souvislosti s prodejem auta, poskytovatel půjčky si totiž může u sebe ponechat velký technický průkaz.

Výhody pořízení auta na úvěr

Auto, které si pořídíme pomocí půjčky na auto, nám přinese mnoho výhod. Začněme tím, že se autem budeme moci dopravovat do práce nebo do nemocnice již v době, kdy ještě nemáme našetřenu ani třetinu jeho ceny. Nemarníme tedy čas spořením, ale auto hned používáme a postupně splácíme.

Nejsme také nuceni brát si auto od rodičů, od známých nebo burcovat sousedy, kdykoliv potřebujeme dostat naše dítě na pohotovost nebo třeba manželku do porodnice. A takto bychom ve výhodách pořízení auta na úvěr mohli pokračovat ještě hodně dlouho.

V čem je půjčka na auto výhodnější než leasing?

Úvěr, který si vezmeme na pořízení auta, bude vyřízen mnohem rychleji a hlavně snadněji než leasing. Často stačí online sjednání. Papírování a byrokracie je jen minimum. Velmi často si můžete nastavit výši půjčky, výši akontace, výši splátek a délku splácení.

Úvěr na auto můžete splatit předčasně. Předčasné splacení sice může být spojeno s pokutou nebo jiným poplatkem, ale nejde o nepřekonatelnou překážku, pokud se chcete úvěru na auto zbavit dříve, než jste původně předpokládali, nebo když jej budete chtít refinancovat či konsolidovat s ostatními půjčkami ve vaší rodině.

Navíc u půjčky na auto není potřeba platit jakékoliv poplatky předem za zprostředkování, za sjednání, za poskytnutí a podobně. Součástí splátek může už být i havarijní pojištění, samozřejmě také povinné ručení. Ale není to pravidlem, je nutné si tuto skutečnost pohlídat.

Jsou s půjčkou na auto spojena nějaká rizika a nevýhody?

Ano, samozřejmě, každá půjčka s sebou nese rizika a nevýhody. Jde zejména o riziko ztráty schopnosti splácet pravidelně a řádně, protože onemocnět nebo zranit se a přijít o pravidelný příjem může každý z nás. Pro tyto případy bychom měli mít uzavřeno životní pojištění.

Úvěr na auto nebývá krátkodobým úvěrem, takže rodinný rozpočet zatíží i na několik let, s čímž je nutné předem počítat. Zatíží nás také nutnost dodržet termíny splátek, jinými slovy povinností mít na účtu v den odchodu trvalého příkazu dostatek prostředků k jeho provedení. Za půjčku na auto ručí spotřebitel právě tímto autem. Při nesplácení úvěru může být vůz zabaven.