Česká divadla

Divadelní scéna neodmyslitelně patří ke kultuře každéhé národa, včetně českého. Kulturní dědictví je naší chloubou a právem můžeme být na české divadlo pyšní.

Historie českého divadla

České divadlo se začalo rozvíjet ve středověku díky kejklířům. Postupem času vstoupily na naše území kočovné společnosti a zahraniční spolky. V 18. století se čeští diváci dočkali česky hraných inscenací a prvního Divadla v Kotcích. V 19. století získaly na věhlasu loutkové kočovné a ochotnické společnosti. Rozvoj divadel i mimo velká města nastal ve 20. století a vznikla malá divadla s avantgardními scénami. Po znárodnění divadel po druhé světové válce podléhaly hry cenzurám, ale i přesto malá divadla inscenovala hry s narážkami na politický režim.

Současná česká divadla

V dnešní době mohou diváci zhlédnout kvalitní inscenace v Národním divadle Praha, Národním divadle Brno, v Divadle Járy Cimrmana nebo v Divadle Spejbla a Hurvínka. Národní divadlo v Praze představuje každou sezónu Činohru, Operu, Balet a Laterna magiku. V Brně poskytují kulturní vyžití Městské divadlo Brno, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Bolka Polívky, Divadlo Polárka nebo Divadlo Radost Brno.

Excelentní herci, režiséři a dramatici

Významnými zástupci divadelní scény jsou herci Miroslav Donutil, Jana Boušková, Iva Janžurová, Taťjana Medvecká, Jana Preissová, Alena Štréblová, Kateřina Winterová, Patrik Děrgel, Vladimír Javorský, David Matásek, František Němec, Ondřej Pavelka, Václav Postránecký, Jiří Štěpnička, Alois Švehlík, Igor Bareš, Ladislav Frej nebo Michal Dalecký. Režie se z bravurností sobě vlastní zhošťují Lucie Málková, Martin Čičvák, Jakub Nvota nebo Bolek Polívka. Mezi významné dramaturgy patří Patricie Částková, Matěj Samec nebo Martin Kubran.

České divadlo ve světě

České divadlo překročilo i hranice České republiky a proniklo na Festival Csekkold, Divadelní festival v Mariboru nebo na Festival českého divadla v Paříži Na skok do Prahy. V roce 2010 se české divadlo ukázalo ve skvělém světle na EXPO v Šanghaji.