Muzikál Hamlet

Muzikál Hamlet má počátek v roce 1997

Janek Ledecký přišel v roce 1997 s nečekaným nápadem: vytvořit ze Shakespearovy tragédie Hamlet muzikálovou adaptaci. Nezůstalo pouze u nápadu a v tom samém roce začal pracovat na hudbě a textech. I když se na samém počátku zdálo nemožné převést věhlasného Hamleta do muzikálové podoby, nakonec se to podařilo.

Světová premiéra v roce 1999

V roce 1998 založil Janek Ledecký společnost Hamlet Production a ve spolupráci s Martinem Kumžákem realizovat svůj projekt, na který sehnal potřebné peníze a prostory. Netrvalo dlouho a již v listopadu 1999 se konala světová premiéra muzikálu Hamlet, a to na prknech Divadla Kalich v Praze.

Ojedinělá hudební kompozice

Jednotlivá muzikálová čísla byla podbarvena širokým hudebním žánrem od klasického kytarového pop rocku až po obsazení symfonického orchestru, který doprovázel smíšený sbor. Vznikla jedinečná kompozice živého zpívání na podkladu nahraného studiového playbacku. Muzikál Hamlet se hrál od listopadu 1999 do února 2002.

Autoři muzikálu Hamlet

Na muzikálu Hamlet se podílelo několik významných lidí, kteří jsou zároveň autoři díla:

Muzikál Hamlet byl hvězdně obsazen zpěváky, herci a hudebníky, kteří se zhostili svého úkolu bravurně. V hlavních rolích se objevili:

Děj muzikálu Hamlet

Děj se odehrává v Dánsku kolem 14. – 15. století. Hamletovi se zjeví duch zesnulého otce (krále), který mu řekne, že ho zavraždil strýc Claudius, který si vzal Hamletovu matku Gertrudu a stal se novým králem. Hamlet touží po pomstě a předstírá, že zešílel, aby odhalil, kdo byl skutečným vrahem.

Hamlet vloží do hry potulných herců pasáž s královou vraždou a po jejím zhlédnutí Claudius utíká, čímž potvrdí svou vinu. Hamlet svou pomstu nevykoná, když vidí, že strýc svého činu lituje. Hamlet se chce svěřit matce, že se mu zjevuje otcův duch, ale někdo je poslouchá za závěsem, a v domnění, že to je Claudius, Hamlet špeha probodne. Za závěsem však nebyl nikdo jiný než Polonius, otec jeho Ofélie.

Claudius na Hamleta ušije past, aby jej v Anglii popravili, ale ten jeho lest prohlédne a podaří se mu vrátit zpět do Dánska, kde je svědkem pohřbu Ofélie, která utonula za nejasných okolností. Oféliin bratr se chce Hamletovi pomstít a vyzývá ho na souboj. Hamlet jej zabije otráveným mečem, kterým je však sám zraněn a umírá na otravu. Před svým skonem ještě zabije Claudia.